Cube Life: Island Survival Wiki
Advertisement

Naspäť CLIS wiki Index Pages Back to

Naspäť Lessons For Posterity Back to

Naspäť Účinná príprava Back to

Naspäť Posledné Kolo Back to

Cieľom tohto dokumentu je podrobne popísať postup budovania wiki tak aby sa každý zelenáč bez ohľadu na vek, pohlavie či konfesiu vyhol pascám a jamám, ktoré na neho číhajú .

Časový rozvrh wiki[]

Keď máme Tabuľka s kategorizovanou hernou grafikou a jej vlastnosťami Na nej Roztriedenú hernú grafiku ak sa dodrží postup nížšie tak maximálne 3-4 pracovné dni s pripravenými šablonami asi 4 pracovné dni (záleží od náročnosti návrhu) Môžeme sa pustiť do samotnej editácie wiki.

Túto fázu som pracovne nazval Cimmrmanova ruční kopírka" lebo sa skladá z nekonečného vkladania a vypľňania pripravených šablon do wiki. Najneskôr po dvoch hodinách sa mozog začne tejto bezmyšlienkovitej a monotónnej činnosti brániť a editor si musí dať pauzu, aby ho nepostihol Moribundus. Ten o mňa úplného začiatočníka pokúšal veľmi často, keď som nechápal, vôbec netušil ako ďalej a keby nebolo trpezlivých adminok a členov komunity aj by som to zabalil.

Denne sa dá voľným tempom vložit 50 jednotiek Roztriedenej hernej grafiky viac psychika nepustí ani v peknom počasi.

za 5 dní by to bolo 250 jednotiek. Všetka herná grafika zhruba 600 jednotiek CLIS sa založí a 14 pracovných dni pod podmienkou, že editor nenarazí na vážnejší zádrheľ.

Potom príde na rad CLIS wiki Index Pages 'tá pri uvedenom množstve herných jednotiek vyžaduje 2-3 pracovné dní'. Aj tu treba vopred aspoň jednou vetou charakterizovať každú indexovanú skupinu

Tvorba Global Map, si vyžaduje 7-10 dní. Posledným krokom budovania wiki je estetická úprava hlavnej stránky ktorá zaberie 2-3 dni.

Celkový čistý čas tvorby wiki by ideálne trval 35 dní. V praxi by som dnes pridal ďalších 5 dni ako rezervu ak sa admin neozve okamžite ani v skupine nebude nikto poznať riešenie daného problému. System Mediawiki nie je zázračný dobre premazaný stroj. Skôr je to drevenná chalúpka , ktorú niekto neustále lepí a vylepšuje, ale stále má svoje obmedzenia.

Prvé kolo - Príprava názvoslovia herných mechaník[]

Obrovským handicapom wiki editora a každého pracovníka všeobecne je, keď sa pustí budovať niečo o čom vie trt. Zahrať hru nepomôže lebo editor wiki potrebuje poznať hernú mechaniku a všetky možné terminologické pojmy s daným herným žánrom spojené, aby z tejto zmesky postavil hernú wiki.

Som starý adventurista a rpgéčkar, ktorého sandboxové hry oblúkom obišli. Strategicko-budovateľské klasiky ako Populus či Civilizácia alebo SimCity ma tiež nechávali chladným. Jedinou vynimku z pravidla bola Blood and Magic. Mala krásnu kreslenú grafiku a perfekné ozvučenie, ale bola ukrutne ťažká. O mnoho rokov neskôr som na Facebooku stretol učiteľu angličtiny, čo dodnes hraje Diggie's adventures. Chvíľu som to skúsil a keď zistil, že hoci hra má celkom pekný príbeh vpodstate je len o hromadení zdrojov a tak som ju rýchlo opustil.

Keď som prišiel k Števovi, netušil som vôbec nič o jeho hrách, Minecrafte ani editovaní wiki. Plieskal som sa pri klávesnici ako ako ryba na suchu. Mal som chvíle keď sa mi zdalo, že na tej stoličke umriem od frustrácie a bezradnosti. V hre som nonstop umieral, na wiki pieskovisku budoval len málé bábovičky a doloval jamky. Bábovičky sa mi rozpadovali a jamky zalieval depresívny pot. Chválabohu, že sa našla [pekná knižka] aj rozhlasová hra na Českom rozhlase.

Aj tak mi editácia wiki išla ako v lete na sánkach, do wikitextu som neustále vplietal postupy z kódovania stránok v základoch HTML. Pripomínal som partizána čo si v zákope dookola strieľa pištoľou do kolena a ešte sa mu ten mu ten zákop sypal na hlavu Po mesiaci som vyhrabal pozvánku na Fórum GP a situácia sa vďaka niekoľkym ochotným jednotlivcom začala postupne zlepšovať.

Covidový mor mi paradoxne pomohol tým,že doma ma opustila frustrácia z celodennej neschopnosti a nastúpilo systematické ponocovanie s Emou, Cofefem a admimi našej wiki. Obetaví pomocníci mi objasnili funkčné princípy wiki, naprogramovali niekoľko základných stavebných prvkov a vyparili sa ako gáfor.

Pozbieral som, čo po nich zostalo a štruktúru wiki vybudoval po n-týkrát nanovo. Vymenili mi admina a ja som si povedal, že je čas písať Lessons For Posterity a Pomníček editora, ktorý sa mi neskôr rozrástol do aktuálneho spisku Účinnej prípravy. Čosi podobné som plánoval ešte s Cofefem aj sme tomu dali poeticky anglický nadpis THE G.U.N The Guide To The Unsuspecting Noob Prekladom tohto dokumentu si splním sen ochrániť budúcich ambicióznych nováčikov od pôrodných bolestím editora ktorými som si sám prešiel.

Zároveň mám po ruke užitočnú cvičebnicu pri záverečnej kontrole CLIS wiki Index Pages. Najviac toho, čo by v nej nemalo chýbať ma napadne vždy keď pri mesiačiku vypínam svoj navonok strohý, ale ako mních tichý herný PC takže somna poznámky a nápady vyničil celý zošit, kým ho v pozdnej fáze nenahradil OneNote pre Windows 10, ktorý je samosatatne zadarmo.

Viacerých Cyproňákov asi rozčuluje, že pri rozhovore o herných mechanikách stále používam RPG terminológiu, ale tá mi je najbližšia. Pozbieral som nejaké info o nej aj o terminológii minecraftu. Potrebujem doplniť nejaké jednovetné info k položkám CLIS wiki Index Pages a tak to prišlo vhod.

Minecraft Glossary of Terms[]

The minecraft Glossary For Parents

Glossary of terms and words to know

Minecraft Game Terms

Guide to terminology

Mincraft Glossary

Mincraft Vocabulary

Mincraft Terminology For Parents

Wordlist

Mincraft

!!!16 words to master minecraft

!!!Mincraft for Kids Lab

D&D Glossary of Terms[]

Roleplaying game terms

D&D Slang Words

What Dungeons and Dragons terms are copyrighted?

Why is Armor Class called that way?

TSR VS the internet

Dungeons&Dragons 5e terms explained

Dungeons&Dragons vocabulary starter guide

Glossary of Jargon

Glossary of D&D Acronyms & Abbreviations

What is some D&D lingo every new player should learn

Dungeons & Dragons Glossary

Unofficial Dungeons & Dragons Forum Glossary

{{Quote|Každá wiki stránka musí niekam viesť a tvoriť vzájomn previazaný hierarchický celok

Druhé kolo - Tabuľka s kategorizovanou hernou grafikou a jej vlastnosťami[]

Uvedená tabuľka je vśeobecneným načrtom zakladných herných kategórií, na ich upresnenie by som potreboval znovu čítať scénar vo vlastných výpiskoch som sa svojho času dostal len do polovice aj tá už v pamäti zapadla prachom a tých pár poznámok čo mi zostali potrebuje podrobnú revíziu.

Bácha na Vlacha

Skôr ako sa začneme budovať akúkoľvek wiki všetky položky hernej grafiky so spoločnými charakteristikami (atribútmi) treba roztriediť do abecedne zoradených kategórií. Kategória je základným triediacim a štruktúrnym prkom každej wiki. Správne zotriedená tabuľka je základom pre Pieskovisko s hernou grafikou

Kategória Atribúty
Cudzie postavy (Dedinčania, dedinčanky, dedinčatá, šľachta, duchovenstvo, remeselníci, kupci, pobehlice) Počet životov, útočné a obranné číslo , temperament (agresívny, neutrálny, kladný), správanie sa k hernej postave, zvláštne schopnosti, korisť po zabití
Miesta () Veľkosť, dôležití obyvatelia, surovinové zdroje (rieky, jazerá, hory a doly, skrýše. zdroje nerastov, zvláštne miesta)
Postavy hráčov (Kapitán a jeho družina, frajerky a otcovia mileniek, celá chudobná aj bohatá perepuť) Počet životov, útočné a obranné číslo , silné stránky, slabiny, zvláštne schopnosti, korisť po zabití
Potraviny() Komponenty, trvanlivosť, výdatnosť, iné vlastnosti, cena pri nákupe, cena pri predaji
Prísady() Komponenty, trvanlivosť, výdatnosť, iné vlastnosti, cena pri nákupe, cena pri predaji
Rastliny() Trvácnosť, posiľňovacie, oslabovacie účinky, cena pri nákupe, cena pri predaji
Recepty() Prísady, posiľňovacie, oslabovacie účinky, cena pri nákupe, cena pri predaji
Stavby() odolnosť, cena za premájo, nákupná, cena, predajná cena
Stavebný materiál() Komponenty, trvanlivosť, cena pri nákupe, cena pri predaji
Suroviny() odolnosť, účel, cena pri nákupe, cena pri predaji
Výstroj (odevy, laná, biče, kotvy, nábytok, riad) Komponenty, trvanlivosť, nosnosť, cena pri nákupe, cena pri predaji
Zbrane() Komponenty, životnosť, útočné číslo, projektily (pri strelných zbraniach), iné vlastnosti, cena pri nákupe, cena pri predaji
Zbroje() Komponenty, životnosť, obranné číslo, iné vlastnosti, cena pri nákupe, cena pri predaji
Zvieratá() Počet životov, temperament (agresívny, neutrálny, kladný) útočné a obranné číslo, zvláštne schopnosti, korisť po zabití
Bacha na Vlacha

Ako prvé sa do wiki vkladajú všetky herné kategórie až potom sa vytvára Global Map (ak sa využije)

Bacha na Vlacha

Pri príprave tabuľky s kategorizanou hernou grafikou a jej vlastnosťami treba venovať samostatnú sekciu Reťazeniu zdrojov aby sa predišlo vzniku slepých stránok.

Ďalšie sekcie budúcej wiki[]

  1. Online obchody kde sa dá hra kúpiť (zďaleka neexistuje len obchod Steam či môj obľúbený GOG spomeňme si na web Is there a deal?
  2. Ovládanie hry klávesnica + Myš, Gamepad + iný herný ovládač + VR set
  3. Popis použitia ingame editorov editorov mapy
  4. Sekcia o modovaní hry
  5. Rozlíšenie základnej hry a DLC obsahu
  6. Globálna mapa

Tretie kolo - Triedenie hernej grafiky na základe tabuľky s kategorizovanou hernou grafikou a jej vlastnosťami[]

Na Sandbox vlastnej wiki sa dostanete z ponuky TOOLS vľavo na obrazovke kliknete na položku Special pages|All pages with prefix kde do poľa "Display pages with prefix:" zadáte svoje prihlasovacie meno na Fandom.com " a z roletky "Namespace:" vyberiete položku "Users".

Na wiki CLIS takto objavíte celkom 26 pieskovísk

Pieskoviská zvonka nevidno a wiki editor ich môže použiť na organizáciu obsahu svojej wiki ešte pred zverejnením na hlavnej stránke svojej wiki

Na organizáciu hernej grafiky sa hodí wiki elemet Galéria. Správny parameter mi pomohol nastaviť Moviesign a úspešne ma tým zbavil nemotorného hada zo starých craftingových pieskovísk CLIS.

Zjednodušená galéria bude mať formát:

Moviesignova úprava

Fried Egg[]

Moje parametre (Bez surovín)

Fried Egg[]

Kategórie hernej grafiky a ich abecedné triedenie[]

S ohladom na spôsob práce s grafikou v CLIS (obrázky sa nemajú svoj herný názov, lebo je uložený v externom súbore) som musel od začiatku triediť hernú grafiku ručne. Po krátkom čase mi z toho vytiekli nervy, snažne prosím zariaďme to nabudúce tak, aby som ja ani nikto iný nemusel zvyšovať hlas. Mňa to nebaví a robím to len veľmi nerád.

Predpokladajme, že grafika má v štruktúre enginu Unity nejaký jeden alebo viac adresárov, ktoré sa dajú z projektu vyexportovať na disk, aby sa tu z ich štruktúry dal vytvoriť textový zoznam.

Na vytvorenie textového zoznamu súborov z adresára existuje vychytávka v Total Commanderi:

Stačí tento text skopírovať a vlepiť na panel s nástrojmi v Total Commanderi. Vytvorí sa tlačitdlo, ktoré automaticky vytvorí z obsahu aktuálneho panelu textový súbor.

 TOTALCMD#BAR#DATA
cmd /c
Tree /F /A > "__TreeOutput.txt" && Notepad "__TreeOutput.txt"
%Commander_Path%\WCMICONS.DLL
_TREE-Output

1
-1

Alebo sa dá použiť jednoduchá utilita či webový triedič [Alphabetizer]

K takto vytvorenému zoznamu by niekto šikovnejší odo mňa hneď mohol priradiť herné názvy grafiky a celok zotriediť podľa tabuľky [Kategórie hernej grafiky] . Ušetril by mi neskutočne veľa práce a frustrácie Cakes som zotriedzoval týždeň a dodnes mám pocit, že mi jedna chýba pozri príslušná sekcia v Poslednom Kole CLIS wiki)

Sytax wiki galérie je jednoduchý: po názve súboru (v našom prípade dlhé číslo s príponou.png nasleduje zvislá čiara () a herné meno súboru.

Notepad ++ je záchrana editorovej príčetnosti[]

Štvrté kolo - Vytvorenie indexových stránok wiki[]

Na všeobecnú indexáciu obsahu wiki a zotriedenie jednej alebo viacerých kategórií na hlavnej stránke wiki v inom ako abecednom poradí CLIS wiki Index Pages. je zároveň dobrým prostriedkom na spätnú kontrolu založenej hernej grafiky keď sa stane, že sa formát Infoboxu a jeho sekcií v priebehu budovania wiki často upravoval. Indexovú stránku vytvoríme tak, že po založení všetkých jednotiek hernej grafiky klikneme na ľubovoľnú kategóriu v dolnej časti stránky a zobrazený zoznam skopírujeme na novú indexovú v tvare: Takto postupujeme so všetkými kategóriami hernej grafiky.


Ak chceme položky na [[CLIS wiki Index Pages]] zoradiť v inom ako abecednom poradí použijeme [https://www.mediawiki.org/wiki/Help:Sorting nasledujúci postup].

== Types of Resources ==
<div style="column-count:2;-moz-column-count:2;-webkit-column-count:2">
*[[Acacia Tree]]
*[[Agave]]
*[[Cherry Blossom Tree]] 
*[[Corn Plant]] 
*[[Cranberry Bush]]
*[[Dead Bush]] 
*[[Ebony Tree]] 
*[[Fern]]
*[[Fly Agaric]]
*[[Grass]]
*[[Meranti Tree]]
*[[Mushroom]]
*[[Oak Tree]]
*[[Seaweed]] 
*[[Small Grass]]
*[[Wheat Plant]]


[[Category: Plants]]
[[Category: Creative Mode Items]]

Reťazenie surovín[]

Bácha na Vlacha

V tabuľke kategorizovanej hernej grafiky treba venovať samostatný hárok Reťazeniu surovín aby sa vložili v jednom kroku a tým sa predišlo vzniku slepých stránok. Každá wiki stránka by mala niekam viesť a tvoriť uzavretý hierarchický celok.

Príklad: z Trees sa získava Wood ten sa spracúva na Sticks a z nich vznikajú Wood Planks. Wood Planks slúžia na výrobu na Wooden Sword a Wooden Axes.

Piate kolo - Vytvorenie Globálnej mapy a estetická úprava hlavnej stránky wiki[]

Advertisement